U skladu s prirodom

NJEGA LONČANICA ZIMI

Autor: Kristina Horvat Vargović, 31. 10. 2022.

Kraći zimski dani s malom količinom svjetla, centralno grijanje i suhi zrak u zatvorenim prostorijama čine održavanje lončanica zahtjevnijim nego u ostalim razdobljima u godini.

U fazi mirovanja kod lončanica više nije potrebno poticati bujan rast prihranom i zalijevanjem. Veće, kožaste listove treba očistiti od prašine mekom spužvicom, a biljke s nježnijim listovima istuširati. Nakon tuširanja, biljku treba ostaviti da se dobro iscijedi sva suvišna voda. Tada je spremna za unošenje u stambeni prostor gdje će zimovati.

Lončanice ne bi trebalo držati na previše hladnom, ali ni na previše toplom mjestu. Idealna sobna temperatura trebala bi se kretati između 15°C i 20°C. Nagle promjene sobne temperature ne gode lončanicama. Lončanice traže svjetlost, te ih treba držati blizu prozora, ali nikako preblizu radijatora. Što se tiče zalijevanja, lončanice bolje podnose suhu zemlju nego natapanje vodom. S druge strane, one koje cvjetaju zimi trebalo bi zalijevati svaka dva do tri dana.

U stambenim prostorima grijanim centralnim grijanjem, zrak je suh, pa bi bilo dobro staviti posude s vodom na radijatore ili koristiti ovlaživače zraka te biljke ne bi trebalo držati blizu radijatora. Poželjno je i redovito orošavanje, tj. tuširanje listova biljaka što posebno godi raznim vrstama paprati, draceni, fikusu, monsteri, šefleri i sl. S druge strane tuširanje ne odgovara biljkama s dlačicama kao što su afričke ljubičice, gloksinija i sobni jaglac.

Za uspješan rast lončanica – sobnog bilja, potrebno je informirati se o porijeklu same vrste te u skladu s tim i izgledom, prilagoditi mjere njege i održavanja, a prije svega smještaj s obzirom na izloženost suncu i zalijevanje.

« Svibanj 2024 »