Smanjivanje ranog napuštanja škole i stvaranje odgovarajuće razredne klime

Na tečaju u Budimpešti: „ A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers”, sudjelovale nastavnice Mihaela Šiljković i Maja Ivanac

Autor: External , 29. 11. 2023.

Nastavnica stručnih predmeta u zanimanju kozmetičar, Mihaela Šiljković, i nastavnica biologije i kemije, Maja Ivanac, sudjelovale su na tečaju u Budimpešti: „ A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers”, od 13.11. do 18. 11. 2023. u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „ Smanjivanje ranog napuštanja škole i stvaranje odgovarajuće razredne klime koji se provodi u Industrijsko- obrtničkoj školi Virovitica. Tečaj je organiziran od strane organizacije Europass Teacher Academy sa sjedištem u Firenci (Italiji) i podružnicama diljem Europe pa tako i u Budimpešti. Na tečaju su uz dvije nastavnice iz Hrvatske sudjelovale i dvije nastavnice iz Grčke, dvije iz Italije i kolega stručni suradnik knjižničar iz zagrebačke OŠ Poliklinike Suvag. Predavačica i voditeljica tečaja bila je Anita Daru.

Tečaj je namijenjen nastavnicima koji žele razumjeti pojedina ponašanja učenika koja bi mogla rezultirati lošim uspjehom i nezadovoljstvom samog učenika. Sudionici su imali priliku naučiti o vrstama osobnosti prema bojama i osobinama pojedinih vrsta osobnosti te kako kroz praktične aktivnosti prilagoditi i osmišljavati aktivnost za učenike prema vrstama različitih karaktera, tj. osobnosti, ali i inteligencije tako da bude obostrano zadovoljstvo i za učenike i nastavnika. Navodili su se konkretni primjeri iz učionice i svakodnevnog života, uzimajući u obzir razvojni stadij te međukulturalne osobitosti sudionika. Govorilo se i o prednostima pojedinih vrsta obrazovnih sustava u pojedinim zemljama i pojedinih vrsta pedagogija koje se koriste u obrazovanju djece.

Sudionici su kroz primjere iz osobnog života raspravljali o motivaciji, cjelovitom pristupu u poučavanju učenika, ustaljenom i rastućem „mindsetu“, razvijanju osjećaja zahvalnosti za svakodnevne životne situacije, posebnim osvrtom razvijanju tzv. „soft-skills“ kao što su kritičko mišljenje, motivacija, ambicija, pregovaranje, vještine vođe i organizacija vremena.

Kroz praktične zadatke i aktivnosti sudionici su uvježbavali empatičko i aktivno slušanje s ciljem poboljšanja međusobne komunikacije i odnosa s drugim ljudima, razvijali su suradničko učenje te poticali rast emocionalne inteligencije. Tečaj je, također, omogućio razvoj jezičnih vještina engleskog jezika, ali i ostalih jezika kojima govore sudionici tečaja.

Novostečena saznanja polaznici tečaja će moći primijeniti u svakodnevnom privatnom i poslovnom okruženju te upoznati učenike i kolege s praktičnim tehnikama i komunikacijskim alatima koji omogućuju stvaranje ugodnije školske klime, jačaju međuljudske odnose te potiču osobni i društveni napredak.

U sklopu tečaja nastavnice su kroz vođeni obilazak Budimpešte imale priliku upoznati znamenite povijesne zgrade, dvorce, mostove, crkve, spomenike i kipove ljudi koji su obilježili mađarsku povijest i kulturu.

Zadnji dan tečaja nastavnice su zajedno sa sudionicima drugih tečaja škole posjetile Szentendre koji je udaljen pola sata vožnje vlakom od Budimpešte. Szentendre (hrvatsko-srpski: Senandrija ili Sentandreja, njemački: Sankt Andrä, slovački: Svätý Ondrej) je grad na sjeveru Mađarske od 25,542 stanovnika, koji administrativno spada pod Županiju Pest. Grad je, također, bio važno sjedište Rimljana u davnoj povijesti. U doba turske najezde stanovnici s područja Balkana, koji su bježali pred Turcima, smjestili su se na tom području. Iz tog razloga je u gradu katolička crkva sv. Ivana Krstitelja (Keresztelő Szent János Plébánia) i Beogradska katedrala. U centru grada su imali prilike probati tradicionalna mađarska jela i poslušati tradicionalnu mađarsku glazbu, posjetiti božićni muzej i muzej marcipana.

« Svibanj 2024 »