Bonsai

Autor: Maja Volenik, 15. 3. 2016.

U subotu, 12. ožujka 2016., 2. razred cvjećara s razrednicom Kristinom Horvat Vargović posjetio je Gradsku knjižnicu i čitaonicu Virovitica, Gradski muzej Virovitica i obiteljsku kuću gosp. Šafara, proizvođača bonsai drvca.

Prvo smo posjetili Gradsku knjižnicu i čitaonicu Virovitica gdje nas je dočekala gđica Mirjana Kotromanović, dipl. knjižničarka. Provela nas je knjižnicom i objasnila način rada u knjižnici te pokazala što sve knjižnica nudi. Učenici su obišli sve odjele: Dječji odjel, Odjel za odrasle, Stručno-znanstveni, Zavičajnu zbirku… Zadržali su se na Odjelu za odrasle koji nudi bogat izbor beletristike, djela iz domaće i stranih književnosti, knjige na engleskom, njemačkom i češkom jeziku kao i stručnu, znanstvenu i znanstveno-popularnu literaturu iz humanističkih, društveno-političkih, tehničkih i primijenjenih znanosti, te umjetnosti. Tu su pronašli knjige za lektiru i stručnu literaturu koja će im koristiti pri izradi završnog rada, ali i u daljnjem obrazovanju.

Nakon ugodnog i korisnog boravka u knjižnici, uputili smo se u obiteljsku kuću gosp. Zlatka Šafara velikiog ljubitelja cvijeća, ukrasnog bilja te velikog zaljubljenika u bonsai. Njegova obiteljska kuća je riznica bonsai drvca različitih vrsta. Gosp. Šafar je učenicima objasnio što je sve potrebno kako bi nastalo bonsai drvce, koje su vrste i sve o njezi, te koliko je vremenski potrebno za oblikovanje bonsai drvca. U njegovoj zbirci najstariji bonsai ima 45 godina. „Bonsai je živo biće koje raste s vama i zna vam vratiti uloženu ljubav. Jedna od najbitnijih stvari koja je potrebna za bavljenje bonsaijem je ljubav prema malim stablima. Jer, biljka zahtijeva ljubav i brigu. Potrebno ju je skoro svaki dan zalijevati, pratiti njen rast, brinuti se da ju dovoljno prihranjujete te da ju ne napada neki nametnik ili bolest. Ali, ukoliko se za to drvce pobrinete, ono će vam uložen trud i ljubav vratiti mnogostruko, u obliku prekrasnog prizora na vašem balkonu ili u vašem vrtu.“ zaključio je gosp. Šafar.

Šetnju smo završili posjetom Gradskom muzeju Virovitica gdje nas je dočekala gđa Silvija Salajić, prof. arheologije, viša kustosica arheološke zbirke. Stručno nas je provela gostujućom izložbom Etnografskog muzeja Zagreb „Dim -priča o duhanu". Uz gostujuću izložbu Gradski muzej Virovitica predstavio je i predmete virovitičkoga kraja vezane uz duhan te privatnu kolekciju lula Siniše Brlasa. Učenicima su posebno zanimljive bile lule, različitost materijala i umjetnički dojam te predmeti virovitičkog muzeja vezani uz duhan.

Više o našim dojmovima i šetnjom gradom, reći će slike koje možete pogledati u fotogaleriji.

Kristina Horvat Vargović, dipl. ing. agr.