Izlet u Požegu

Autor: Maja Volenik, 30. 10. 2015.

U subotu 24.10.2015. učenici naše škole, zanimanja cvjećar, zajedno s učenicima SŠ Stjepan Ivšić Orahovica, zanimanja cvjećar i voćar-vinogradar-vinar, išli su na školski izlet u Požegu. Organizatorica i voditeljica izleta je bila nastavnica Kristina Horvat Vargović. Prvo smo posjetili ...

Fotogalerija.

OPG Šuman u Mihaljevcima, gospodarstvo za proizvodnju gerbera. Gospođa Bosiljka Šuman nas je provela svojim poljoprivrednim gospodarstvom gdje je sa svojom obitelji podigla staklenike i plastenike u kojima se uzgajaju gerberi i krizanteme. Naglasila je važnost ulaganja u suvremenu tehnologiju, sadni materijal koji je uvezen iz Nizozemske te odgovarajuća mikroklima kao jamce kvalitete i produktivnosti proizvoda. U asortimanu imaju široku paletu boja, vrsta i veličina gerbera za svaku prigodu kroz cijelu godinu. Da bi na tržištu bili konkurentni, dio rezanog cvijeća uvoze iz Nizozemske, također surađuju i s domaćim proizvođačima cvijeća na području Splita. Svoje cvijeće plasiraju po cijeloj Slavoniji, a i šire. Nakon zanimljivih i korisnih informacija o proizvodnji gerbera, uputili smo se u Poljoprivredno-prehrambenu školu Požega. Voditeljica školskog gospodarstva, kolegica Mirela Višaticki provela nas je gospodarstvom škole. Zgrada škole okružena je poznatim ratarničkim parkom, koji datira s kraja 19. stoljeća, uređenom po uzoru na vlastelinske vrtove i kurije Požeške kotline. Danas park broji oko sedamdeset različitih dendroloških vrsta drveća i grmlja, koje uređuju učenici škole. Ova škola ima i dugu tradiciju u voćarstvu i vinogradarstvu. U velikom školskom voćnjaku zasađeno je oko 2500 stabala jabuka različitih sorata, koje smo imali prilike i probati, kao i školskom vinogradu na 3ha te 120ha ratarskih površina učenici obavljaju praktičnu nastavu i stručnu praksu. Učenici su mogli vidjeti i plastenik površine 450 kvadrata u kojem proizvode cvijeće, trenutno je bio pun maćuhica i tratinčica. Pogledali smo i kratak film o školi, nakon kojeg smo se okrijepili uz učeničke proizvode.

Puni dojmova uputili smo se na Trg sv. Trojstva gdje su održani 20. dani jabuka - Požega 2015. i voćnih prerađevina. Trg sv. Trojstva preplavile su jabuke bezbrojnih sorti koje uzgajaju požeško-slavonski voćari. Osim jabuka na sajmu su bile izložene druge vrsta voća i voćnih prerađevina, meda, ljekovitog bilja, rukotvorina i drugog. Nakon zajedničkog razgledanja izložbenih štandova, degustacije i kupnje uputili smo se puni utisaka put Virovitice.

Kristina Horvat Vargović