DANI KRUHA-DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Autor: Maja Volenik, 30. 10. 2009.

Tradicionalnu svetkovinu plodova zemlje i marljivih ljudskih ruku pod nazivom Dani kruha-dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježili smo i ove godine u našoj školi. Školska svečanost održana je u utorak, 20. listopada 2009. godine.

Aktivno su se uključili svi učenici i nastavnici naše škole i iz svojih su vrtova, voćnjaka i povrtnjaka te dvorišta i šumaraka u školu donijeli:
  - plodove jeseni (voće, povrće, kestenje, tikvice, kukuruz s komušinom, orahe, jabuke, suho cvijeće i sl.)
  - krušne proizvode (pogače, peciva, kruh, kolače izrađene na starinski način)
  - tradicionalne alatke i opremu koja se nekada koristila u poljoprivrednim i ostalim radovima (stara glačala, vrčevi, košarice i sl.)
 - likovne radove na temu jeseni, kruha i plodova zemlje

Dane kruha obilježili smo bogatim i raznovrsnim programom u kojem su sudjelovale učenice i učenici gotovo svih razreda. Čitali su se prigodni tekstovi i pjesme posvećene kruhu, učenici frizeri i kozmetičari sa svojim su nastavnicama struke priredili reviju tradicijskih frizura odjeveni u narodne nošnje našega kraja, cvjećari su izradili prigodne aranžmane od jesenskih plodova, a u školskom holu bogato su uređeni štandovi s krušnim proizvodima, plodovima jeseni i tradicionalnim alatkama, koje su se nekada koristile za pripremu kruha i ostale poslove u domaćinstvu.

Bila je to izložba onoga što je svojstveno našemu zavičaju i načinu života od davnina kako naša tradicija i kultura ne bi bile zaboravljene dolaskom novoga tehnološkog doba.

Fotogalerija slika:

U Virovitici 23. listopda 2009.

« Svibanj 2024 »