Autor: Slobodan Koletić, 26. 11. 2013.

U četvrtak, 21. studenoga 2013. godine u Industrijsko-obrtničkoj školi Virovitica održana je početna konferencija projekta  pod nazivom Poboljšanjem kvalitete poučavanja do veće uključenosti učenika s teškoćama. Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. U ime domaćina i nositelja projekta Industrijsko-obrtničke škole Virovitica te partnera na projektu Industrijsko-obrtničke škole Slatina i Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica nazočne uzvanike i goste pozdravio je i zaželio im ugodan boravak ravnatelj škole Vladimir Reider. Nakon ravnatelja škole, prigodnim riječima se uzvanicima i gostima obratila gđa Sanja Bošnjak, zamjenica župana Virovitičko-podravske županije.

U službenom dijelu programa ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Virovitica Vladimir Reider je predavanjem uz prezentaciju upoznao nazočne s projektom naglasivši da počeci srednjoškolskog obrazovanja učenika s teškoćama u Virovitici sežu u školsku godinu 1979./80. kada je upisana prva generacija učenika s teškoćama u Centar za odgoj i obrazovanje Virovitica (2 razredna odjela, 7 učenika u zanimanje parketar-podomonter i 12 učenika u zanimanje kuhinjski radnik). Do školske godine 2005./06. Industrijsko-obrtnička škola Virovitica bila je jedina srednjoškolska ustanova koja je upisivala učenike s teškoćama u posebne razredne odjele.

Projekt Poboljšanjem kvalitete poučavanja do veće uključenosti učenika s teškoćama započeo je u kolovozu 2013. godine i trajat će 18 mjeseci (od 22. kolovoza 2013. do 21. veljače 2015. godine).

Ukupna vrijednost projekta je 190.090,34 EUR-a. Europska unija sufinancira projekt u iznosu od 171.556,53 EUR-a (90,25%), a ostatak Industrijsko-obrtnička škola Virovitica.

Opći cilj projekta je doprinijeti većoj uključenosti učenika s teškoćama u strukovno obrazovanje na području Virovitičko-podravske županije,

a specifični ciljevi su:

1. Educirati nastavnike i stručne suradnike za rad s učenicima s teškoćama
  2. Poboljšati uvjete za učenje i poučavanje učenika s teškoćama
  3. Uspostaviti i razviti suradnju s roditeljima i Obrtničkom komorom Virovitičko-podravske županije radi što boljeg uključivanja učenika s teškoćama u strukovne škole.

Projekt je od posebnog interesa za nastavnike i stručne suradnike Industrijsko-obrtničke škole Virovitica, Industrijsko-obrtničke škole Slatina i  Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica (ukupno 40 nastavnika i 4 stručna suradnika) koji su uključeni u rad s učenicima s teškoćama. Krajnji korisnici projekta su učenici s teškoćama iz navedene 3 škole (ukupno 124 učenika), njihovi roditelji i lokalna zajednica.

Provedbom projekta postići će se sljedeći rezultati:

1.1. Nastavnici i stručni suradnici osposobljeni za rad s učenicima s teškoćama

2.1. Opremljene učionice i radionice za rad s učenicima s teškoćama

3.1. Uspostavljena suradnja s roditeljima učenika s teškoćama i Obrtničkom
        komorom Virovitičko-podravske županije.

Glavne aktivnosti projekta su:

1.1.1. Tečaj osposobljavanja nastavnika i stručnih suradnika za inkluzivni odgoj
           i obrazovanja

1.1.2. Tečaj za nastavnike za primjenu ICT tehnologije u nastavi s učenicima s
           teškoćama

1.1.3. Studijsko putovanje u Bristol

2.1.1. Nabava specijalizirane opreme

3.1.1. Predavanja i prezentacije za roditelje učenika 8. razreda osnovne
           škole o mogućnosti daljnjeg obrazovanja u strukovnim školama

3.1.2. Izrada brošure o mogućnosti obrazovanja za obrtnička zanimanja u
           Virovitičko-podravskoj županiji

3.1.3. Organizacija izložbe radova učenika s teškoćama.

Nakon održane prezentacija o projektu gđa Vesna Šerepac, pročelnica odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu održala je predavanje uz prezentaciju pod nazivom Kurikularni pristup u sustavu srednjeg školstva Virovitičko-podravske županije.

Početna konferencija završila je prigodnim domjenkom u prostoru Strukovne škole Virovitica.

Fotogalerija.