Stručna ekskurzija cvjećara i stolara...

Autor: Maja Volenik, 13. 3. 2013.

U petak 8.3.2013. učenici zanimanja cvjećar i stolar, s nastavnicima Vlastom Honjek-Golinac i Goranom Horvatom posjetili su 20. osječki proljetni sajam. Sajam se održao na sajamskom prostoru Pampas od 08. do 10. ožujka. Na putu za Osijek prvo smo stali u Orahovicu gdje su učenici cvjećarskog usmjerenja posjetili Srednju školu "Stjepan Ivšić". Za to su vrijeme učenici stolarskog usmjerenja posjetili tvrtku Ciprijanović d.o.o. Tvrtka od osnutka 1989. godine posluje kao tvrtka u obiteljskom vlasništvu. Poslovanje tvrtke zasniva se na poznavanju drveta, sofisticiranoj tehnologiji i individualnom pristupu zahtjevima kupaca. Učenici su u proizvodnim pogonima mogli vidjeti sve faze prizvodnje masivnog namještaja, od primarne obrade trupaca do završne obrade finalnih proizvoda, proizvodnju masivnih drvenih ploča i proizvodnju briketa. U Osijeku su učenici, prije posjete sajma, posjetili novoizgrađeni Poljoprivredni fakultet gdje su upoznali njihov program rada. Na Osječkom proljetnom sajmu učenici su mogli razgledati široku ponudu poljoprivrednih proizvoda, pogotovo sadnica cvijeća, jednoljetnica, trajnica i sjemenskog materijala. Na povratku iz Osijeka stali smo u Donjem Miholjcu gdje smo posjetili Dvorac Mailáth. Cijeli se dvorac ističe bogatim ukrasima u neogotičkom stilu, s elementima stila Tudor. Sačuvani su bogati detalji: dekorativna stolarija, ograde stubišta, stropne i podne obloge, štukature i ugrađeni ormari koji čine tek dio nekadašnje opreme u pedesetak prostorija. Uz dvorcu se nalazi i povijesni perivoj te staklenik koji se danas obnavlja. Na kraju smo naš izlet završili ukusnom večerom na izletištu Stara Drava kod naših domaćina, kojima se i ovom prilikom zahvaljujemo. Kako nam je bilo pogledajte u našoj fotogaleriji.