I ove su nastavne godine, u sklopu predmeta Medicinska mikrobiologija, učenice 3. razreda smjera kozmetičar i nastavnica Maja Ivanac posjetile Mikrobiološki laboratorij Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ u Virovitici. U srijedu, 13. svibnja 2026., učenice su imale priliku posjetiti Mikrobiološki laboratorij te vidjeti na koji se način nasađuju bakterije na hranjivu podlogu i koje su razlike između pojedinih hranjivih podloga, ovisno o svrsi njihove uporabe. Naglašeno im je koliko je važno pravilno i stručno postupati s uzorcima te ih ne zamijeniti kako ne bi došlo do pogrešnog nalaza. Kada se uzorak donese na mikrobiološku analizu, važno je otkriti pravog uzročnika bolesti kako bi bolesna osoba dobila odgovarajući lijek, stoga se uzorci i nalazi ne smiju pomiješati.
Prikazan im je i način izrade antibiograma, koji je vrlo važan jer daje informaciju o tome koji će antibiotik liječnik propisati. Učenice su prisustvovale izradi preparata, nasađivale bakterije na hranjivu podlogu te imale priliku pod mikroskopom promatrati preparate bakterija koka, bakterije Escherichia coli i gljiva.
Iskreno zahvaljujemo djelatnicima Mikrobiološkog laboratorija, a posebno gđi Heleni Eškinja, mag. med. lab. diagn., što su nam i ove školske godine omogućili posjet. Takav će pristup uvelike pomoći učenicama u učenju, a mi se veselimo ponovnom posjetu iduće školske godine.
U našoj fotogaleriji možete pogledati kako je sve izgledalo.









