2017-09-29 12:20:00

Cvjećari i vrtlari

I ove školske godine poljoprivredni sektor obrazovanja naše škole, obrazovni program cvjećar i vrtlar razmjenjuju iskustava predstavljajući školu zajedno s drugim školama koja obrazuju polaznike u obrazovnim programima obrazovnog sektora poljoprivrede na različitim manifestacijama. Učenici se na taj način unapređuju i usavršavaju u struci te razvijaju natjecateljski duh.

Predstavili smo se s radovima učenika cvjećarskog i vrtlarskog obrazovnog programa izloživši jesenske aranžmane i plodove na 11. Miholjačkom sajmu poduzetništva, obrtništva, poljoprivrede i turizma 16. rujna 2017. Školu su predstavile učenice Dorotea Lukanec (1.c), Monika Tkalčec (1.c) i Viktorija Prša (2. v) s nastavnicom Kristinom Horvat Vargović. Naš štand obišlo je puno ljudi koji su se divili izloženom, što nam daje novi vjetar u leđa kako bismo bili još bolji i uspješniji.

Tijekom obrazovanja učenici usvajaju znanja i vještine, te pronalaze aktivnosti u kojima su dobri, što ne znači da ih nužno moraju voljeti. Na taj način imaju priliku uočiti, gledajući svoje vršnjake, kako određene stvari mogu napraviti drugačije te se tako uspoređivati s drugima, formirajući vlastito mišljenje i prosuđivanje.

U nastupu brojnih kulturno-umjetničkih društava upoznali smo miholjačku tradiciju, kulturu i običaje. Nakon sajma razgledali smo prekrasan perivoj grada Donjeg Miholjca, koji obogaćuju brojne biljne vrste, i dvorce Prandau i Mailath smještene u njemu.

 

Naša škola je po sedmi put za redom sudjelovala na 11. Međunarodnom natjecanju učenika poljoprivrednih škola u aranžiranju koje je održano 21. rujna 2017. u Varaždinu. Na takvom tipu natjecanja naši učenici postižu zapažene rezultate, što potvrđuje kontinuirani rad učenika uz stručno vodstvo nastavnika. Ove godine na natjecanju je sudjelovala Monika Kljajić učenica 2.v pokazavši znanje i zavidnu kreaciju među vršnjacima koji su došli iz raznih dijelova Hrvatske, Slovenije i Srbije. Cilj ovakvih natjecanja nije samo natjecateljskog karaktera, već poticanje i razvijanje smisla za lijepo, pokazivanje inovacija i novih kreacija te razvijanje ljubavi i interesa prema struci.

Natjecanje je temeljno obilježje razvoja i napredovanja učenika i učenica i njihovih socijalnih odnosa. Ona pružaju mogućnost primjene tehničke i taktičke vještine koje su savladali, mogućnost iskušavanja pobjede i poraza te tako razviju vještine i vrijednosti koje će im koristiti kasnije u životu.

Natjecanje učenicima stvara veliko oduševljenje i snažan je emotivni pokretač aktivnosti. Stoga se prema natjecanju treba odnositi kao prema socijalnom oruđu koje pomaže u razvijanju vještina i vrijednosti i koje kvalitetno ispunjava vrijeme. Pozitivno natjecateljsko iskustvo može rezultirati aktivnim životnim stilom tijekom nadolazećih godina, a to je mnogo važnije nego postati prvak. Suradnja i natjecanje su podjednako bitni i podjednako omogućuju da se učenici vesele aktivnostima koje vole i da nadograđuju svoja iskustva te kroz nekoliko godina stečeno znanje primjene u svom zvanju.

Kristina Horvat Vargović i Ivana Vlaisavljević

Fotogalerija.


Industrijsko-obrtnička škola Virovitica