Marljive ruke

Radionica izrade hotela za korisne kukce

Autor: Kristina Horvat Vargović, 15. 9. 2021.

Učenice zanimanja cvjećar i članice cvjećarsko-vrtlarske sekcije naše UZ zadruge s voditeljicom sekcije Kristinom Horvat Vargović  održale su radionicu izrade „hotela“ za kukce u Dječjem vrtiću Cvrčak u srijedu, 15. rujna 2021..

Nastavnica je  upoznala djecu o važnosti kukaca te o njihovoj ulozi u organskom vrtu. Organski vrtovi predstavljaju dom brojnim živim organizmima koji sudjeluju u prirodnim i biološkim procesima. Svaka vrsta kukaca ima svoju ulogu u prirodi, čime se održava prirodna ravnoteža i biološka raznolikost.
Zbog sve veće upotrebe pesticida, u prirodi ima sve manje kukaca. Alternativno je rješenje omogućavanje staništa korisnim kukcima kako bi se uspostavio i održao poželjni ekosustav, a to se može postići izradom hotela za kukce. Hotel za kukce omogućuje korisnim kukcima nesmetanu hibernaciju(zimski san) i priprema ih za novi proljetni ciklus. Posebno su važni korisni kukci koji smanjuju broj štetnika i bolesti, prirodni oprašivači koji povećavaju prinose te na taj način vraćaju prirodnu ravnotežu i čuvaju biološku raznolikost. Korisni kukci u vrtu su bubamare, soliterne pčele, osolike muhe, zlatooka, uholaže i druge vrste, stoga je nastavnica za djecu pripremila i entomološku kutiju te nekoliko slikovnica i knjiga o kukcima koje su djeca sa zanimanjem gledala i proučavala.

Nakon male škole o korisnim kukcima i uputa kako izgraditi hotel, malene ruke  prionule su poslu kako bi što prije izgradili  hotel za svoje nove prijatelje u vrtu.  U drvene kutije vrtićarci su umetali razni prirodni materijal koji su pripremili sa svojim roditeljima i tetama. Pripremili su stare cigle, drvene grane, slamu, kore drveta, komušine, kocenice, češere, suhu travu i lišće jer što su materijali raznolikiji, to će privući više različitih kukaca u hotel. U usmjeravanju postupka popunjavanja hotela pomogle su im učenice Marlena Kovač i Josipa Ribić.
Gotovi hotel vrtićarci će zajedno sa svojim odgajateljicama postaviti u vrt kako bi se u njega mogli nastaniti novi stanari.

Cilj ove suradnje je prenošenje znanja i ideja mlađim generacijama, suradničko učenje, razvijanje kreativnosti, mašte, vizualne percepcije i radne sposobnosti, kao i  poticanje djece na timski rad, zajedništvo i osjećaj odgovornosti te razvijanje motorike, usavršavanje preciznosti i točnosti u radu. Stjecanje saznanja o osnovnim ekološkim pojmovima,  kao i usmjeravanje djece vrtićke dobi na brigu o okolišu.