PODJELA PRESADNICA DJEČJIM VRTIĆIMA i GRAĐANIMA

Autor: Slobodan Koletić, Kristina Horvat Vargović, 18. 5. 2020.

Industrijsko-obrtnička škola Virovitica proteklog je tjedna donirala Dječjem vrtiću Cvrčak, Dječjoj kući „Leptir“ iz Podgorja i brojnim građanima presadnice različitih vrsta cvijeća, povrća, začinskog, aromatičnog i ljekovitog bilja. Presadnice su darovane povodom obilježavanja Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Zaštite prirode u Republici Hrvatskoj koji se obilježava 22. svibnja. Razne vrste cvijeća, povrća, aromatičnog i ljekovitog bilja posijali su učenici zanimanja cvjećar tijekom praktične nastave u veljači i ožujku, a nastavnica Kristina Horvat Vargović je brinula o presadnicama tijekom virtualne nastave jer učenici nisu mogli biti prisutni u praktičnome dijelu nastave.  Očuvanje biološke raznolikosti na Zemlji od iznimne je važnosti za čovjekov život pa smo odlučili darovati presadnice kako bismo potaknuli i najmlađe da se brinu o očuvanju prirode te kako bismo  utjecali na podizanje svijesti o važnosti bioraznolikosti u održivom razvoju. Bioraznolikost je ukupna raznolikost života na Zemlji, staništa, populacija i gena. Sve su vrste, uključujući i čovjeka, dio raznolikog ekosustava u kojem svatko ima svoju ulogu. Mnoge vrste nisu još poznate, kao niti uloga mnogih poznatih vrsta stoga poremećaj bioraznolikosti može imati dalekosežne posljedice, kako na same ekosustave, tako i na ljudske živote. Očuvanje bioraznolikosti jedan je od uvjeta za uspostavu održivog razvoja.

Vrijedne djelatnice DV Cvrčak prionule su odmah na posao te nadopunile postojeće gredice, ali i formirale novi dio vrta, dostupan djeci za brigu, zalijevanje, plijevljenje i uživanje u pogledu kada se biljke razviju i procvjetaju.

Vrijedne ručice malih “Leptirića” i njihovih teta također su prionule na posao poslu pa su sve presadnice posadile u ,kako su ga nazvali, “Leptirov vrt”. Rad u vrtu ili oko bilja vrlo je zabavan za djecu. Rad ih obogaćuje i povećava njihove vještine, a malo kopanja po zemlji i blato sigurno ih neće smesti nego pružiti novi vid učenja i napredovanja. Sadnice bilja ili cvijeća mogu biti početni koraci u uzgoju. Djetetu treba pružiti zadovoljstvo da promatra biljku od njezinog sijanja pa sve do stola. Zato će mali “Leptirići” moći svoje biljke promatrati u svom vrtiću, pratiti ih kako rastu te ih njegovati sve do berbe.

Ovom hvale vrijednom akcijom su presadnice zasađene diljem vrtova našega grada i okolice. Tako su građani zasadili u svoje vrtove domaće sorte rajčice, paprike, krastavaca, salate, ali i razne vrste već zaboravljenih cvjetnih vrsta, začinskih i aromatičnih biljaka. Vrlo je važno u vrt posaditi razne vrste cvijeća, aromatičnih i začinskih biljaka kako bi naš povrtnjak imao sve potrebno za razvoj.  Cvjetnice privlače korisne kukce – oprašivače i predatore u naš vrt bez kojih ne bi bilo moguće uzgojiti povrće i voće.

Kako izgledaju vrtovi i rad u njima pogledajte u foto-galeriji