CVJEĆARI U AKCIJI

Autor: Slobodan Koletić, 18. 5. 2018.

Marljivi cvjećari u posljednjih mjesec dana imali su pune ruke posla. Uz stručno vodstvo mentorice Kristine Horvat Vargović sudjelovali su u različitim aktivnostima, posjetili izložbu i izlagali na smotri zadruga.

Što su radili, saznajte iz prve ruke

Otpratili smo naše maturantice kozmetičarskog usmjerenja dekorirajući salu za njihovu maturalnu zabavu. Maturalna zabava važan je događaj u životu učenika, njihovih roditelja i nastavnika. Dekoracija prostorije za maturalnu večer doprinosi svečanoj  atmosferi, a cvjećari su se pobrinuli da tako i bude, da maturanti zauvijek pamte dan rastanaka s djetinjstvom. Hvala maturanticama na ukazanom povjerenju.

U travnju su nas posjetili predstavnici tvrtke SMITHERS – OASIS ADRIATICA gospodin Igor Jaklić i gđa Mira Simunić. Održali su zanimljivo predavanje  za nas učenike i obrtnike predstavljajući  proizvode tvrtki SMITHERS – OASIS i FLORALIFE. Demonstrirali su pravilno korištenje spužvi te pokazali sve vrste materijala koji su potrebni za kvalitetan i profesionalan rad cvjećara – florista. Predstavili su i proizvode za prehranu rezanog cvijeća koji ga čine svježijim i dugotrajnijim. Služe kao hrana za rezano cvijeće  produžujući mu životni vijek te sprječavaju razvoj bakterija i održavaju čistu vodu u vazama.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja na svim kontinentima brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša. Cvjećari, ne samo na taj dan, već svakodnevno skrbe o planetu Zemlja, brinući se o zaštiti biljaka i prirodnim resursima. Ove godine  uredili smo cvjetne gredice ispred naše škole. Uzgojili smo razne vrste presadnica koje smo zasadili oko škole i u vlastite vrtove. Ali i darivali našim školskim kolegama i nastavnicima kako bi svaki vrt i okućnica procvjetali uz slogan „Više cvijeća manje smeća“.

Posjetili smo 3. svibnja  izložbu “Tajna Japana koja povezuje svijet”.  Na bogatoj i prekrasnoj izložbi bilo je izloženo 39 raznovrsnih bonsaija, koja su stara od 6 do 60 godina. Učenici su uživali u neobičnim drvcima, a najveću pozornost i divljenje  privukla je azalea. Cvjećari  u svom školovanju uče o uzgoju bonsaija. Znaju da za njihovo oblikovanje i uzgoj nisu dovoljne samo hortikulturne vještine, već se naglašavaju i umjetničke sklonosti samog uzgajivača. Što su učenici mogli vidjeti na izložbi.

Predstavili smo se na Smotri učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije 10. svibnja. Ove godine sudjelovali smo  kao gosti i predstavili svoje proizvode, a dogodine ćemo steći uvjete i za natjecanje. Cvjećarsko-vrtlarska sekcija  predstavila je aromatično – ljekovito - začinsko bilje. Zadrugarima i drugim posjetiteljima predstavili smo 15-ak različitih biljaka te ih informirali o njihovoj primjeni i ljekovitosti.  Kraljica na našem štandu bila je kućica s čuvarkućom što i potvrđuje naziv na na  lat.   Sempervivum – uvijek živući. Čuvarkuću jednostavno možete uzgojiti u svojoj kući, a kada joj dodate  med dobit ćete recept za zdravlje.

Za Majčin dan 13. svibnja cvjećari su svoje majke darivali „Košaricama zdravlja“ u koje su utkali puno ljubavi, strpljenja i kreativnosti s porukom:  „Sve što sam sada, ili što se nadam da ću biti, dugujem svome anđelu – majci“. -  Abraham Lincoln

Fotogalerija.

Kristina Horvat Vargović, dip. ing.