Industrijsko-obrtnička škola Virovitica sudjelovala u kampanji „Zasadi stablo, ne budi panj“

Autor: Slobodan Koletić, Kristina Horvat Vargović, 23. 11. 2021.

Ljudi koji nemaju potrebu da sade i održavaju stabla uskoro će živjeti u svijetu koji neće imati potrebu za održavanjem čovjeka. Bryce Nelson

Učenici Industrijsko-obrtničke škole Virovitica zanimanja cvjećar, uz mentorstvo nastavnice Kristine Horvat Vargović,  proizveli su sadni materijal. Uz voćne  (jabuka, kruška, breskva, smokva, aronija, jagoda...) i  dendrološke  vrste  (Thuja, Gleditsia, Paulownia, Tamarix, Cupressus...) proizveli su i ljekovito bilje (Helichrysum, Rosmarinus, Lavandula sp., Salvia officinalis...). Sadni  su materijal  podijelili građanima Virovitice te odgojno-obrazovnim ustanovama u gradu i Županijskom volonterskom centru KrEdA. Ukupno 100 sadnica posađeno je tijekom  studenog na privatne posjede naših sugrađana i posjede odgojno- obrazovnih ustanova.

Na CROGIS karti možete pronaći lokacije na kojima  su posađene sadnice https://panj.crogis.hr?lat=45.765367427474594&lng=17.3316192207858&zoom=11

A u Facebook grupi aktivnosti vezane uz kampanju https://www.facebook.com/groups/virovitickopodravska

Službeno ovo je treća kampanja „Zasadi stablo, ne budi panj“, ali učenici zanimanja cvjećar već godinama proizvode sadni materijal i potiču sadnju raznovrsnih biljnih vrsta u svom mjestu i okolici. Već petu godinu za redom  maturanti  naše škole nose kući i sade starinske voćne vrste koje su proizveli na praktičnoj nastavi tijekom svog trogodišnjeg školovanja. U prvom razredu siju razne vrste podloga za cijepljenje. U drugom razredu vrše vegetativno razmnožavanje cijepanjem, a u trećem razredu odnose kući i sade odabranu voćku u svoj vrt. Sadnja se obavlja uglavnom u studenom sve dok  vremenske prilike dopuste.

Sadnice uvijek treba posaditi na dubinu na kojoj su već ranije rasle, tj.  zoni korjenova vrata. Posadi li se suviše plitko, korijen sadnice i čitava biljka mogu se isušiti. Posadi li se biljku preduboko, može zaostajati u razvoju. Jesenska sadnja je idealna za voćne vrste, ali i ostalo drveće. Učenici zanimanja cvjećar  poručuju vam: „Sadite drveće – biljke jer su bitne za naše zdravlje, proizvode kisik, dom su mnogim životinjskim vrstama, proizvode hranu za ljude i životinje te  smanjuju zagađenja zraka i tla,“